<<< menu        <<<-- wstecz

LEGNICKI FESTIWAL SREBRA `2003

W dniach 16 i 17 maja 2003 roku po raz kolejny Galeria Sztuki w Legnicy ogłosiła święto:
LEGNICKI FESTIWAL SREBRA `2003 !

Już 24 lata upłynęły od pierwszego spotkania plastyków i projektantów w Legnicy. Tegoroczne spotkanie, wspaniałe, słoneczne, pełne atrakcji po raz kolejny udowodniło, że wizja Marka Nowaczyka, aby właśnie w Legnicy stworzyć coś wielkiego, spełniła się wspaniale! Marku, jakże często wspominaliśmy Ciebie w tych dniach! Szkoda, że nie przyjechałeś !

Ale była razem z nami Iza Sadurska, która razem z Markiem tworzyła pierwsze legnickie wystawy. Sobotni wieczór stał się dzięki Izie wspaniałym wieczorem wspomnień, opowieści i planów na przyszłość.

Bo za rok - jubileusz: upłynie 25 lat od pierwszego toastu twórców form złotniczych w Legnicy!


piątek, 16 maja 2003

Otwarcie galerii "SREBRNY KOSZ" oraz wystawa GRUPY SZEŚĆ

Dyrektor Galerii Zbigniew Kraska
przedstawia autorów wystawy
towarzyszącej otwarciu galerii.



Gości wita Prezydent Miasta Legnica
podkreślająć rolę wystaw srebra w ponad
dwudziestoletniej historii wystaw legnickich



Bogumił Bytomski wyjaśnia, dlaczego nie należy mylić
nieistniejącej "Grupy 6" z "GRUPĄ SZEŚĆ",
która przygotowała wystwę




Jajo, prezent dla specjalnych gości galerii!
Dziś dla autorów wystawy!
Prawdziwe jajko z niespodzianką,
ale w srebrnym opakowniu...

Prezydent Legnicy otwiera galerię...



... i goście mogą zapoznać się z pracami autorów



Pierwsze opinie ...

... i pierwszy nabywca!


SREBRNE FASCYNACJE - wystawa w Muzeum Miedzi w Legnicy

W dniach 26.01 do 28.02.2002 lutego w Muzeum Polskim w Ameryce ( w Chicago ) były prezentowane prace pochodzące z kolekcji Muzeum Miedzi w Legnicy. Wystawa "Srebrne Fascynacje" ( Silver Fascinations ) - została przygotowana przez przez panią Krystynę Nowakowską, a obejmowała 180 prac reprezentujących 70 lat polskiego jubilerstwa i sztuki złotniczej.

Wystawie towarzyszył katalog wydany staraniem Muzeum Miedzi w Legnicy oraz Muzeum Polskiego w Ameryce przy współpracy Galerii Sztuki w Legnicy. Autorem wystawy i katalogu jest pani Krystyna Nowakowska.

W dniu 16 maja udało się staraniem Dyrekcji Muzeum Miedzi w Legnicy i autorce wystawy przygotować pokaz prac z tej wystawy, towarzyszący Legnickiemu Festiwalowi Srebra. Wystawa będzie czynna do sierpnia br.

wiecej informacji o wystawie >>>>>


"solniczki" - prace Ewy i Jacka Skrzyńskich
zapraszające na wystawę


gości witają: Dyrektor Muzeum Miedzi
oraz twórca i kurator wystawy, Krystyna Nowakowska


sobota, 17 maja 2003

Srebrne Szkoły:
Escola Massana z Barcelony
Estońska Akademia Sztuk Pięknych z Tallina

Sobotnie obchody Legnickiego Festiwalu Srebra rozpoczęła prezentacja szkół. Co prawda organizatorzy planowali nieco inaczej, ale przebudowa autostrady legnickiej skutecznie opóźniła przyjazd wykładowców i studentów. Planowana sesja popularnonaukowa zaczęła się później.



Na Zachód od Wschodu, na Wschód od Zachodu
sesja popularnonaukowa


zebranych powitał dyrektor Galerii
Zbigniew Kraska

sesję otworzył i prowadził
prof. Andrzej Szadkowski


Sesję rozpoczął ciekawy wykład profesora Romana Kubickiego. "Wieczne teraz sztuki" było wspaniałą oceną w ujęciu "czasoprzestrzennym" sedna historii rozwoju sztuki złotniczej i jej znaczeń.

Jakże miło na sesji popularnonaukowej usłyszeć wykład, który - co prawda nie wyczerpuje tematu - ale w dostępny sposób przedstawia słuchaczom tezy, z którymi trudno się nie zgodzić!


Kolejne wystąpienie to wykład Sławka Fijałkowskiego, konsultanta wystaw legnickich i członka jury tegorocznego konkursu.

Uczestnicy sesji zwrócili szczególną uwagę na fakt, że tezy autora przestały być agresywne (wrogie?) wobec twórców do końca lat dziewięćdziesiątych kształtujących obraz "polskiej biżuterii autorskiej". W porównaniu do ocen wygłoszonych na wykładzie w roku 2000 dziś spotkaliśmy się z rzeczową oceną stanu faktycznego "wzornictwa polskiej biżuterii ... czyli czegoś, co nie istnieje..."

Czy aby na pewno? Czy ktoś w końcu zabierze głos w tej dyskusji? A może po prostu Sławek ma rację? Milczenie podobno jest znakiem akceptacji ...


Trzecim wykładowcą była pani dr Beata Frydryczak.
Tu autorowi relacji trudno pogodzić się z utożsamianiem biżuterii z "blaskiem", który prelegentka łączyła z twórczością złotniczą... tym bardziej, że dziś nawet bursztyn, kryształ górski i diament w wielu projektach jest ( przekornie? artystycznie? ) celowo tego "blasku" pozbawiany!

Po krótkiej przerwie uczestnicy sesji mogli zapoznać się z pracami Esther Knobel i Wilhelma Tasso Matara - wielkich twórców i autorytetów sztuki złotniczej, prekursorów nowego pojmowania biżuterii - jako środka ekspresji artystycznej w takim samym stopniu co inne dziedziny sztuki.



Esther Knobel

..."Od ponad trzydziestu lat [..] są ciągle aktywni i pełni nowych pomysłów. Pomimo stosowania nowych form i materiałów ich twórczość jest konsekwentną kontynuacją wcześniejszych poszukiwań i każde z nich wytworzyło rozpznawalny, indywidualny styl..." ( ze wstępu do katalogu )


Wilhelm Tasso Mattar
  • Esther Knobel i Wilhelm Tasso Mattar swoje prace zaprezentowali na wspólnej wystawie (relacja niżej)





Bardzo ciekawie zaprezentował swoją drogę do Legnicy i swoje prace Leszek Weiss. W roku 1994 Jego "krzywik przestrzenny" bezapelayjnie wykrał konkurs "Prezentacje `94". Wyborem Leszka było po zakończeniu studiów opuszczenie Warszawy i zamieszkanie na wsi. Tam, w długie zimowe wieczory....




Opóźnienie w rozpoczęciu sesji uniemożliwiło - niestety !!! - wygłoszenie wykładu przez Andrzeja Bossa. W zasadzie Andrzej tylko rozpoczął swoje wystąpienie, bogato ilustrując tezy starannie wybranymi zdjęciami prac i zjawisk. Mamy wielką nadzieję, że niebawem znajdzie się okazja, aby wysłuchać całego wykładu!

Ale usłyszeliśmy m.in.:

- ... dla każdego [biżuteria] jest czymś innym i jest to podstawowy powód wielu nieporozumień. Wszyscy mówią o tym samym, ale każdy myśli o czymś innym ....

- ... dla wyróżnienia biżuterii artystycznej, używa się często tzw. nieszlachetnych materiałów, jest to często wyraz niepotrzebnych kompleksów ...


Mamy wielką nadzieję, że uda nam się opublikować cały wykład Andrzeja Bossa. Może razem ze zdjęciami?
Ostatnim z występujących był Mariusz Pajączkowski ( czyli autor tej relacji ). Również ( z braku czasu ) nie zdążyłem wygłosić swojego krótkiego referatu. Nie udała się także próba sprowokowania dyskusji, jaka - nie ukrywam - była moim zamiarem...

12. Międzynarodowy Konkurs Sztuki Złotniczej  -  KRĄG

O godzinie 18 rozpoczęła się głowna uroczystość: powitanie laureatów, uczestników i gości wernisażu. To bardzo miło, że swoją obecnością zaszczycili nas gospodarze województwa i miasta oraz sponsorzy! Szkoda jednak, że tak mało uczestników konkursu zdecydowało się na przyjazd do Legnicy. Kto wie, być może w przyszłości werdykt jury będzie ogłaszany dopiero na wernisażu?


uczestnicy konkursu ....
tak, to wszyscy, którzy przyjechali!

"desant gdański"...

... i ekipa z Łodzi


róża dla Joanny Mireckiej-Szulety...

... i plakat dla Antka Zaremskiego


W tym roku liczną grupę gości stanowili studenci i wykładowcy z Łodzi ( ASP i WSSiP ), "silna grupa" z Gdańska, "krakusi"... i niewielka grupka w Warszawy. Padały pytania: czy Warszawiakom już się nie chce? I powiedzmy sobie prawdę... niewielu było również członków STFZ.

Główna nagroda przypadła Giedyminowi Jabłońskiemu, ale nie odbierał jej sam!





Laureaci razem

nagroda STFZ przypadła
Claudii K. Küster z Niemiec

cieszy się Janusz Glinicki
laureat II nagrody



Sylwetki twórców - Esther Knobel i Wilhelm Tasso Mattar

W tym roku w cyklu "Sylwetki Twórców" organizatorzy zaprosili dwoje znakomitych twórców z Izraela i Niemiec: Esther Knobel i Wilhelma Tasso Mattara. Autorów wystawy przedstawił gospodarz Galerii, a sylwetki twórców przybliżył gościom Giedymin Jabłoński. Giedymin uświadomił zebranym, że wspólna wystawa ma również swoje "drugie dno" dotyczące przeszłości Autorów i ich rodzin, a związane ze Śląskiem i wojną...

... zwiedzający mogli to zauważyć w wyborze prac autorów.

Szczegóły można znaleźć we wstępie do katalogu towarzyszącego wystawie, a wydanym staraniem Galerii Sztuki w Legnicy.

zdjęcia prac publikowane w katalogu autorów: ESTHER KNOBEL >>>> i WILHELM TASSO MATTAR >>>>

Następnie, tradycyjnie w kawiarni "MASKA", spotkaliśmy się, aby "wytchnąć" po dniu pełnym wrażeń. Nieco nas zaskoczył pokaz pt.: "Wojna i miłość" ( jeżeli dobrze udało się zapamiętać tytuł ).

A potem było już normalnie...       foto >>>>



więcej informacji o Galerii Sztuki w Legnicy znajdziesz na dalszych stronach   

<<< menu        <<<-- wstecz

Copyright © 2000 - 2003 STFZ. Wszystkie prawa zastrzeżone.